۱۳۹۹ يکشنبه ۱۸ خرداد
English
دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت دفتر سیاسی و انتخابات دفتر سیاسی و انتخابات
صفحه اصلی
1397/09/25 از ارائه طرحي با عنوان قانون جامع انتخابات تا دو هفته آينده به صحن پارلمان خبر داد.
از ارائه طرحي با عنوان قانون جامع انتخابات تا دو هفته آينده به صحن پارلمان خبر داد.
محمد‌جواد كوليوند، رئيس كميسيون شورا‌ها و امورداخلي كشور مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با خبرنگار مجلس گروه سياسي باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به آخرين وضعيت رسيدگي به «لايحه قانون جامع انتخابات»، گفت: امسال به دليل نرسيدن لايحه، كميسيون شورا‌ها و امورداخلي كشور مجلس به تدوين طرحي براي سه انتخابات رياست جمهوري، مجلس شوراي اسلامي و شوراي شهر و روستا پرداخت و بر اساس آن، قانون‌هاي وضع شده انتخابات به اداره قوانين مجلس فرستاده مي‌شود تا نسخه چاپ شده‌اش به صحن علني برود.

وي افزود: اگر دولت لايحه را پيش از بررسي طرح در مجلس برساند، هيئت رئيسه مجلس آن را به كميسيون شورا‌ها و امورداخلي كشور ارجاع مي‌دهد و طرح را درون لايحه بررسي مي‌كند. اگر مجلس وارد رسيدگي شود، لايحه قابليت طرح نخواهد داشت، اما در كميسيون بررسي خواهد شد.

كوليوند تصريح كرد: لايحه جامع انتخابات يعني يك قانون براي 4 انتخابات رياست جمهوري، مجلس شوراي اسلامي، مجلس خبرگان رهبري و شوراي اسلامي شهر و روستا كه به جز انتخابات شوراها، نظارت سه انتخابات ديگر بر عهده شوراي نگهبان است.

رئيس كميسيون شورا‌ها و امورداخلي كشور اظهار كرد: اين قانون به وظيفه وزارت كشور در انتخابات در بخش‌هاي اجرايي مانند هيأت‌هاي اجرايي (معتمدان سر صندوق‌ها)، تجميع عوامل اجرايي، تبليغات و جزاي تبليغات، حوزه‌هاي انتخابي نمايندگان و... هم مي‌پردازد. علاوه بر بحث‌هاي عمومي، مورد‌هاي خاص انتخابات هم به صورت جداگانه در اين قانون گنجانده شده است كه در مجموع، يك كتاب قانون به اسم لايحه جامع انتخابات با موارد خاص و عام خواهيم داشت و گزينه‌هاي متفرقه لغو مي‌شود.

كوليوند ادامه داد: براي نمونه، تأييد صلاحيت در انتخابات رياست جمهوري را بر خلاف انتخابات شورا‌ها و مجلس كه بر عهده هيأت‌هاي استاني است، شوراي نگهبان بر عهده دارد. اصلاح قانون اجراي انتخابات مجلس خبرگان رهبري به دبيرخانه اين مجلس واگذار شده كه پس از آن، براي بررسي و تصويب به مجلس شوراي اسلامي آورده مي‌شود؛ لذا مجلس و دولت در قانون انتخابات خبرگان ورود نمي‌كنند.

رئيس كميسيون شورا‌ها و امورداخلي كشور درباره نظارت بر انتخابات شورا‌ها كه بر عهده مجلس شوراي اسلامي است، گفت: عملكرد شورا‌ها از انتخاباتش جدا است؛ چرا كه انتخابات را هيأت اجرايي نظارت مي‌كند، اما پس از پايان انتخابات نظارت بر عملكرد نمايندگان به عهده دبيرخانه دائمي نظارت بر شورا‌هاست.

وي تصريح كرد: اعضاي اين دبيرخانه تازه تأسيس از كميسيون‌هاي داخلي كشور و شوراها، اصل نود قانون اساسي، معاونت نظارت مجلس و احتمالا از قوه قضاييه انتخاب مي‌شوند كه از طريق شوراي‌هاي حل اختلاف استاني و شهرستاني بر عملكرد‌ها نظارت مي‌كنند. اگر عملكرد نمايندگان مغاير نظامات عمومي كشور باشد، شوراي حل اختلاف مسئول سلب صلاحيت نماينده خواهد بود.

كوليوند در پايان تصريح كرد: طرح قانون جامع انتخابات با تو‌جه به يك فوريتي بودن آن، احتمالا تا دو هفته ديگر به صحن خواهد آمد. 
تعداد بازدید: 138
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal