۱۳۹۸ شنبه ۵ بهمن
English
دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت دفتر سیاسی و انتخابات دفتر سیاسی و انتخابات
صفحه اصلی
دستور العمل تفويض اختيار صدور مجوز دفاتر فرعي (شعبه)

باسمه تعالی

استانداران محترم سراسر کشور

 

موضوع : دستور العمل تفویض اختیار صدور مجوز دفاتر فرعی (شعبه) گروههای دارای پروانه فعالیت موضوع مواد 1 و 2 قانون فعالیت احزاب ، جمعیتها و انجمن ها در شهرستانها به استانداران                       

         

با سلام ،

در راستای سیاست تمرکز زدایی اداری و به منظور ساده سازی مراحل انجام کار و فراهم نمودن تسهیلات لازم برای تسریع امور مربوط به صدور مجوز دفاتر فرعی گروههای دارای پروانه فعالیت و با توجه به برخی ابهام ها در دستورالعمل های قبلی ؛ به پیوست " دستورالعمل تفویض اختیار صدور مجوز دفاتر فرعی گروههای دارای پروانه فعالیت موضوع مواد 1 و 2 قانون فعالیت احزاب ، جمعیتها و انجمن ها در شهرستانها به استانداران " و فرمهای مربوطه مجموعاً در 7 برگ ارسال می شود .

مقتضی است ضمن ابلاغ موضوع به فرمانداران و سایر عوامل مربوطه ، نظارت لازم بر اجرای کامل و دقیق این دستورالعمل معمول و گزارش چگونگی اجرای آن را در پایان هر سال به معاونت سیاسی وزارت کشور اعلام نمایند .

از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل ، دستورالعمل های شماره 7841/43/4/1 مورخ 5/7/79 و شماره 14891/43/4/1 مورخ 22/2/83 لغو می شود . ح 16/4

                                                                   مصطفی پور محمدی    

                                                    

رونوشت :

v      حضرت آیت ا... دری نجف آبادی ـ دادستان محترم کل کشور برای استحضار .

v      حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای محسنی اژه ای وزیر محترم اطلاعات برای استحضار .

v      معاونت محترم سیاسی برای نظارت بر اجرای دستورالعمل .

v      سردار سرتیپ پاسدار احمدی مقدم فرمانده محترم نیروی انتظامی برای اقدام لازم . 

v      اعضای محترم کمیسیون ماده 10 قانون فعالیت احزاب ، جمعیتها و انجمن ها برای اطلاع .

v      نسخه گردون اداره کل سیاسی. 

 
 دستور العمل تفویض اختیار صدور مجوز دفاتر فرعی گروههای دارای پروانه فعالیت موضوع مواد 1 و 2 قانون فعالیت احزاب ، جمعیتها و انجمن ها در شهرستان به استانداران

در اجرای ماده 4 آئین نامه اجرایی قانون فعالیت احزاب ، جمعیتها و انجمن ها مصوب 30/3/1361 هیأت محترم وزیران ، اختیارات وزارت کشور در خصوص صدور مجوز دفاتر فرعی گروهها موضوع مواد 1 و 2 قانون به ترتیب ذیل به استانداران تفویض می شود :

1-    تقاضای تأسیس دفاتر فرعی گروهها ، در هر شهرستان با درخواست دبیرکل یا مدیرعامل یا رئیس هیأت مدیره گروه ( مطابق فرم شماره یک پیوست ) به همراه مدارک ذیل تحویل فرمانداری مربوطه خواهد شد :

الف ـ تصویر مصدّق ( برابر با اصل ) پروانه فعالیت معتبر گروه ، صادره از وزارت کشور .

ب ـ تصویر مصدق ( برابر با اصل ) مرامنامه و اساسنامه گروه ممهور به مهر کمیسیون ماده 10 که در روزنامه رسمی کشور درج شده باشد .

ج ـ فرم تکمیل شده مشخصات فردی مسئول یا مسئولین دفتر فرعی ( فرم شماره 2 پیوست )

د ـ تصویر تمامی صفحات شناسنامه و تصویر کارت ملی به همراه 2 قطعه عکس 4 × 6   

2-     فرمانداری موظف است پس از دریافت مدارک فوق نسبت به انجام استعلام از مراجع ذیربط درخصوص مسئول یا مسئولین دفاتر فرعی گروهها ( مطابق فرم شماره 3 پیوست ) اقدام نماید . عدم دریافت پاسخ مراجع استعلام طی مدت 30 روز به معنای پاسخ مثبت می باشد .

3-    فرمانداری موظف است حداکثر ظرف مدت 45 روز پس از دریافت درخواست گروه ، پرونده گروه را همراه با نظریه صریح خود نسبت به درخواست واصله با توجه به شرایط امنیتی ، سیاسی و اجتماعی شهرستان و پاسخ مراجع استعلام ، به استانداری ذیربط ( مطابق فرم شماره 4 ) ارسال نماید .

4-    استانداری موظف است حداکثر ظرف مدت 15 روز پس از دریافت پرونده ارسالی از فرمانداری ذیربط نسبت به صدور مجوز دفتر فرعی ( مطابق فرم شماره 5 ) اقدام نماید .

    5-    در صورت عدم موافقت فرمانداری یا استانداری با درخواست گروه و یا تردید در صلاحیت مسئول یا مسئولین معرفی شده برای دفاتر ، مراتب به همراه دلایل و مستندات به اداره کل سیاسی وزارت کشور ارسال تا اقدام مقتضی به عمل آید .

6-    در صورت عدم صدور مجوز در ظرف مدت زمان مقرر در این دستورالعمل ، گروه می تواند مراتب را به اداره کل سیاسی وزارت کشور اعلام نماید . اداره کل سیاسی موظف است پس از استعلام دلایل عدم صدور مجوز از سوی استانداری ، اقدام مقتضی را انجام دهد .

7-     رعایت ملاحظات زیر در صدور مجوز دفاتر فرعی ضروری است :

الف ـ با توجه به اینکه پروانه فعالیت گروههای غیر سیاسی مشمول ماده 2 قانون دارای مدت اعتبار می باشد لذا برای صدور مجوز برای دفاتر فرعی این تشکلها نسبت به معتبر بودن پروانه فعالیت اطمینان حاصل شود .

ب ـ با توجه به مفاد ماده 4 آئین نامه اجرایی قانون فعالیت احزاب ، جمعیتها و انجمن ها ، مجوز دفاتر فرعی تنها برای شهرستان صادر می شود و برای محدوده بزرگتر مانند استان یا کوچکتر مانند بخش مجوز شعبه صادر نمی شود .

ج ـ عنوان صادره برای مجوز فعالیت دفاتر فرعی ، باید دقیقاً با عنوان گروه مندرج در پروانه فعالیت صادره از وزارت کشور مطابقت داشته باشد .

د ـ درخواست تأسیس دفاتر فرعی گروهها بایستی به امضای دبیرکل یا مدیرعامل گروه و یا مقامی که به موجب اساسنامه گروه امضای وی مجاز اعلام شده به فرمانداری ارسال شود .

هـ ـ گروههای دارای پروانه فعالیت در محدوده استان ، تنها می توانند در محدوده استان مربوطه درخواست تأسیس دفتر فرعی ارائه نمایند .

وـ پس از صدور مجوز دفتر فرعی ،گروه با توجه به مفاد ماده 4 آئین نامه اجرایی قانون ، موظف است نشانی دفتر و تغییرات بعدی آن را به اطلاع استانداری و فرمانداری مربوطه برساند و گروه بجز محلهای دارای مجوز ، حق فعالیت در جای دیگر را ندارد .

ز ـ یک نفر بطور همزمان نمی تواند مسئولیت دفتر فرعی در بیش از یک شهرستان را به عهده بگیرد .

ح ـ مسئولین دفتر فرعی گروهها موظف هستند پس از صدور مجوز دفتر فرعی ، با هماهنگی فرمانداری مربوطه اقدام به برگزاری مجمع عمومی شعبه برای انتخاب شورای مرکزی یا هیأت مدیره دفتر فرعی  ( شعبه ) نمایند . فرمانداری پس از برگزاری مجمع عمومی نسبت به انجام استعلام برای منتخبین براساس فرم شماره 3 پیوست اقدام نموده و در صورت تردید نسبت به صلاحیت آنان و یا رد صلاحیت شورای مرکزی یا هیأت مدیره توسط مراجع استعلام ، مراتب را برای تصمیم گیری در کمیسیون ماده 10 قانون فعالیت احزاب به اداره کل سیاسی وزارت کشور اعلام می نماید .

 


 

تاریخ به روز رسانی: 1395/09/28
تعداد بازدید: 2114
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal